• Ecoflow Portable Solar Panel 220W (SOLAR220W)
    Door Delivery
    Delivery : Tomorrow 15th May, if you order before 2pm within Nairobi.
    Pick Up Delivery
    Ready for pickup : 16th May - 18th May, it takes 48Hrs
    Get warranty on
    all mobile
    phones
    Same day delivery
    within Nairobi
    Free returns /
    exchanges
    within 7 days
    Everyday Value
    KES 39,999
    Or Redeem
    Bonga
    Equivalent to
    Points
    You can redeem your Bonga Points and save. Check how much you can save.
    You can redeem your Bonga Points at the checkout and save. Calculate below
    Enter Bonga Points to calculate *
    Equivalent to KES 1,501 when redeeming on checkout
    Specifications:-
    • Rated Power: 220W Front Side/155W Rear Side
    • Cell Type: Monocrystalline Silicon
    • Efficiency: 22-23%
    • Dimensions: 82*183*2.5cm (32.3*72.0*1.0 in)
    • Open Circuit Voltage: 21.8V (Vmp 18.4V)
    • Short Circuit Current: 13A (Imp 12.0A) Front Side/ 8.8A (Imp8.4A) Rear Side
    • Weight (Solar Panel): Approx. 9.5kg (20.9lbs)
    Description
    Light Intensity
    Surface Temperature
    Sunlight Angle
    Panel Shading
    Generally speaking, on a clear day with no clouds in the sky, sunlight hitting the panel at a 90° angle usually generates 160W–180W of power in the 220W panel.